Palatul Braunstein, proiectare după un secol de uitare
Vineri, 06 Septembrie 2013 10:05

*trei firme din Iaşi sunt interesate să îşi ofere serviciile pentru proiectarea consolidării Palatului Braunstein situat la kilometrul 0 al Iaşului

Cererea de ofertă pentru proiectarea consolidării Palatului Braunstain din strada Cuza Vodă nr. 2, lansată de municipalitate în cursul lunii august, a atras trei firme din Iaşi, interesate să îşi ofere serviciile. Astfel, în urma cererii de oferte privind atribuirea contractului de servicii de proiectare şi consolidare Palat Braunstein,pentru care a fost evaluată suma de 103.193 lei, fără TVA, au depus oferte firmele Bodo Invest SRL Iaşi – 63.979 lei, fără TVA, SC Elma Stil SRL Iaşi – 44.70 lei şi SC Exprocons Gosav&Co SRL Iaşi – 82.000 lei. Clădirea pentru care a fost organizată această procedură este construită în jurul anului 1900, o construcţie monumentală, purtând amprenta stilului arhitectural eclectic, cu elemente de art-nouveaux, specific construcţiilor realizate în România, în perioada sfârşitului de sec. IX, începutul sec. XX. De la construcţia sa şi până în prezent, aceasta nu a suportat nici o lucrare majoră de consolidare. Palatul Braunstein este construit în zona cu protecţie istorică, are un regim de înălţime de 3 etaje şi face parte din domeniul privat al municipiului laşi. Imobilul este compus din 2 corpuri, cel principal cu o suprafaţă construită de 554 mp, o arie desfăşurată de 2.771 mp şi o arie utilă de 2.394 mp, în timp ce corpul anexă situat în curtea interioară, supus demolării, are o suprafaţă construită de 42 mp, arie desfăşurată 169 mp şi o arie utila 127 mp. Conform expertizei tehnice, pentru corpul principal se propune consolidarea acestuia iar anexa situată în curtea interioară se propune a fi demolată.
Nelu Păunescu

(sursa ziarulevenimentul.ro)

Esti aici:  : Home Din presa locala Palatul Braunstein, proiectare după un secol de uitare