100 de kilometri de drumuri județene din Iași, reabilitate cu bani de împrumut
Miercuri, 25 Iunie 2014 10:04
Drumurile județene din Iași vor fi refăcute pe datorie. Consilierii județeni au aprobat un proiect care prevede contractarea unui împrumut de maxim 30 de milioane de euro pentru a reabilita infrastructura rutieră.

Din acești bani, plus cele 25 de milioane de euro care vor fi rambursate de Uniunea Europeană pentru lucrări efectuate la pista de la aeroport, se vor putea asfalta, ca la carte, peste 100 de kilometri de drumuri județene. Pentru a repara toate drumurile din județ,Consiliul Județean are nevoie de 200 milioane de euro, însă autoritățile vor încerca să obțină fonduri europene.

Din rețeaua de o mie de kilometri de drumuri județene doar jumătate sunt asfaltați.

(Sursa: digi24.ro)

Esti aici:  : Home Din presa locala 100 de kilometri de drumuri județene din Iași, reabilitate cu bani de împrumut